International Green Guides of Iran

                                Under the license of "Tourguides Association of Fars Province"

                                Shiraz, Fars Prov., Iran

 

                                            

 
 

 توسعه صنعت گردشگری، سرآغاز توسعه پایدار در ایران 1400

 

 

کاخ هخامنشی بردک سیاه

کاخ بردک‌سیاه واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

«کاخ بردک‌سیاه» کاخی مربوط به عصر هخامنشی است، ودر ۱۲ کیلومتری شهر برازجان واقع شده‌است، و در سال ۱۳۵۰ به وسیله یک هیئت باستان شناسی ایرانی به سرپرستی آقای علی اکبر سرفراز مورد مطالعه قرار گرفت . این کاخ در حاشیه رودخانه دالکی قرار دارد، و بعد از کاخ کوروش بنا شده و فاقد ظرافت‌ها و ترکیب خاص رنگ‌های سیاه و سفید کاخ‌های برازجان و پاسارگاد است.

این کاخ با توجه به شیوه معماری به خصوص از نظر بستهای دم چلچله ای و استفاده از سنگ سیاه بر خلاف بستهای ساده کاخ پاسارگاد و کاخ برازجان و همچنین با توجه به استفاده از انواع سنگ سیاه و سفید در بنای کوروش ,در بناهای دوره داریوش مربوط دانست . کاخ دارای ۱۰ ستون در دو ردیف ۵ تائی است که با سبک و شیوه معماری هخامنشی ساخته شده است . وجه تسمیه آن به خاطر استفاده از سنگ سیاه در زیر سازی پایه ستون ها است .
در جریان عملیات اخیر حفاری و کاوش در کاخ بردک سیاه ، علاوه بر قطعات شکسته ای از سنگ درگاه جنوبی تالار ، پایه ستونی به دست آمد که روی آن یک سطر کنده کاری شده است. این سنگ نبشته که ابتدا و انتهای آن شکسته است ، مشتمل بر چند واژه است که هم اکنون توسط کارشناسان زبان و خطوط باستانی در دست بررسی و مطالعه است.
روی این سنگ نیز نقشی از صورت داریوش شاه حک شده که از پشت سر ، یک خدمتکار ، چتری سایبان گونه ، بر فراز سرش نگاه داشته است. بررسی های اولیه نشان می دهد صورت داریوش شاه در این تصویر به سختی آسیب دیده و تکه های خرد شده آن از لابه لای خاکها به دست آمده که احتمالا حاصل یورش مهاجمان در حمله به این کاخ ، پیش از دستیابی به تخت جمشید بوده است.

پس از انقلاب نخستین بار در سال 1384 و پس از کشف کتیبه‌ای هخامنشی، کاوش‌ها در این محوطه باستانی از سر گرفته شد و پس از یک دوره گمانه‌زنی به منظور شناسایی حدود عرصه کاخ و نجات آن از میان درختان گز، هیات باستان‌شناسی چند ترانشه باز کرده و بخش‌هایی از کاخ را بیرون آوردند. در این میان علاوه بر کشف تالارهای ستون‌دار، 4 تکه طلای هخامنشی به وزن 3 کیلو نیز کشف شد که اکنون در صندوق بانک نگهداری می‌شود.

 

 

 

  
   

   آخرین یادداشت ها

 

تصاوير ماه

 

 

 

 

 

 

 

All rights Reserved to www.Greenguideds.persianblog.ir