International Green Guides of Iran

                                Under the license of "Tourguides Association of Fars Province"

                                Shiraz, Fars Prov., Iran

 

                                            

 
 

 توسعه صنعت گردشگری، سرآغاز توسعه پایدار در ایران 1400

 

 

سفر 2 میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه در نوروز90

 

مقامات توریسم ترکیه اعلام کردند تعداد گردشگران ایرانی که در در نوروز 2011 به ترکیه می‌روند نسبت به سال قبل، ده درصد افزایش یافته است. در نوروز گذشته بیش از 1.8 میلیون توریست ایرانی روانه ترکیه شده‌ بودند. گفته می‌شود با این روند رشد، تعداد گردشگرانی ایرانی حاضر در ترکیه، امسال به دو میلیون نفر می‌رسد.خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ میترااسدنیاـ در پی افزایش تعداد توریست‌های ایرانی که برای سفر به ترکیه در ایام نوروز 90 ثبت نام کرده‌اند، فعالان توریسم این کشور، توریست‌های ایرانی را در تبلیغات و بسته‌های توریستی خود هدف قرار داده‌اند.
 
به گزارش حریت، اقتصاد ترکیه که هرساله با سفر هزاران توریست ایرانی در دوران عید نوروز رونق می‌گیرد، امسال درانتظار جذب تعداد بی شماری توریست از همسایگان شرقی خود به ویژه ایران است که عید نوروز ترکیه را به عنوان بهترین مقصد گردشگری خود از 16 مارچ تا 2 فوریه انتخاب می‌کنند.
 
بنا به همین گزارش هرچند تنها پنج روز تعطیل رسمی برای ایرانیان در ایام عید نوروز و جشن بهار تعیین شده‌، اما عموم مردم تا مدت 15 روز مراسم این جشن را ادامه می‌دهند و از این رو پیش بینی می‌شود که امسال نیز همچون سال های گذشته ایرانیان بسیاری تعطیلات خود را در ترکیه بگذرانند.
 
«بساران یولیسوی» مدیر اتحادیه آژانس های مسافرتی ترکیه (تورساب)اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری آناتولیا اعلام کرد:«علاقه ایرانیان به سفر ترکیه تا حد زیادی در سال‌های اخیر افزایش یافته‌است. درسال 2010 تعداد توریست های ایرانی که از ترکیه دیدار کردند، 36 درصد افزایش یافت و بر اساس آمارها بیش از 1.8 میلیون ایرانی تنها دراین مدت از ترکیه بازدید کرده بودند.»
 
وی یادآور شد که این عدد ورقم نمایانگر آن است که توریست‌های ایرانی دومین رتبه را از نظر روند افزایش تعداد توریست‌ها در ترکیه دارند.
 
یولیسوی همچنین دراشاره به تعداد بسیار زیاد توریست‌هایی که در نوروز 2010 به ترکیه سفر می کنند،گفت:«پیش بینی می شود که شاهد افزایش بیشتر توریست‌های ایرانی درترکیه همزمان با نوروز 2011 باشیم.»
 
وی همچنین از برگزاری کمپین های ویژه‌ای خبرداد که با هدف جذب توریست‌های ایرانی دست به ارائه بسته‌های مسافرتی ویژه ای زده‌ وصرفا برای ایرانیانی طراحی شده که از طریق آژانس‌های مسافرتی وابسته به اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه- تورساب-، به این کشور سفر می‌کنند که این خدمات ویژه خود سبب افزایش تقاضای سفر درمیان ایرانیان خواهد شد.
 
وی با اشاره به مناسبات دیپلماتیک خوب میان دو کشور و نیز برگزاری کمپین‌های توریستی در کشو‌‌رهای خاورمیانه پیش بینی کرد که امسال توریست‌های بیشتری از ایران به این کشور سفر کنند.»
 
یولیسوی با اشاره به رشد بسیار زیاد تعداد توریست‌های ایرانی که طی نوروز 2010 به این کشور سفر کردند، یادآورشد:«برگزاری فستیوال خرید استانبول که از 18 مارچ تا 26 آوریل2011 برگزار می شود،احتمالا نقش مهمی در افزایش تعداد توریست های ایرانی درترکیه دارد.»
 
گزارش‌ها حاکی از آن است که توریست‌های ایرانی به‌ویژه ترجیح می‌دهند که طی ماه‌های آوریل، مه و ژوئن به ترکیه سفر کنند و مقصد اصلی آن‌ها عمدتا شهرها و مراکز خرید و به طورکلی توریسم فرهنگی و تجاری است. بسیاری از ایرانیان نیز ترجیح می دهند تعطیلات را با خانواده خود به بازدید از دیدنی‌های استانبول و بورسا در منطقه مرمره و نیز قونیه در کاپادوکیه واقع در آناتولی مرکزی بروند.
 
به گفته وی آنتالیا، بادروم، کوساداسی و موگلا در نواحی غرب و نیز سواحل واقع در جنوب شرقی ترکیه نیز از مهم‌ترین مقاصد توریستی است که ایرانیان به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند.
 
«طلحه گورگولو» مدیر دوم اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه – تورساب- نیز که خود از مالکان «خطوط هوایی اسکای» و نیز «هتل آدم وحوا» در آنتالیاست، می گوید:«بازار تقاضا در ایران برای توریسم ترکیه به‌صورت ادواری دچار نوسان است.»
 
وی می افزاید:« به عنوان نمونه اگربه شرکت خطوط هوایی و هتلی که من خود مالکیت آن را دارم اشاره کنم، می توانم بگویم تعداد صندلی هایی که ما طی سال گذشته در اختیار مسافران ایرانی قرارداده‌ایم ، افزایش یافته است. اما وقتی خطوط هوایی دچار مشکل می‌شود،مانع ازسفر ایرانیان است و مهم‌ترین مشکل در خطوط هوایی همان مسئله قیمت است.»
 
گورگولو می گوید:«ایرانیانی که به ویژه به استانبول و آنتالیا سفر می‌کنند، هرگز از قبل برای سفر خود ثبت نام نمی‌کنند ولی اغلب ده روز قبل از این‌که واقعا سفر خود را شروع کنند، برای این کار اقدام می‌کنند.»
 
به گفته وی و براساس تعداد ثبت نام‌های انجام شده در سال 2011 درمقایسه با سال گذشته می توانیم بگوییم شاهد 10 درصد افزایش در سال جاری بوده‌ایم.
 
وی یادآورشد که توریست‌های ایرانی به‌طور میانگین ده روز در دوران برگزاری تعطیلات نوروز در ترکیه می‌مانند.

 

  
   

   آخرین یادداشت ها

 

تصاوير ماه

 

 

 

 

 

 

 

All rights Reserved to www.Greenguideds.persianblog.ir