International Green Guides of Iran

                                Under the license of "Tourguides Association of Fars Province"

                                Shiraz, Fars Prov., Iran

 

                                            

 
 

 توسعه صنعت گردشگری، سرآغاز توسعه پایدار در ایران 1400

 

 

کشف شهر باستانی دوران هخامنشی در ترکیه

یک شهر باستانی از دوران دودمان هخامنشی و تمدن بابل در جنوب شرقی ترکیه کشف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این شهر و آثار به جای مانده از آن در خرابه‌های ۱۰ هزار ساله دارا در کنار شهر ماردین واقع در منطقه جنوب شرقی ترکیه کشف شده است.

بنا به این گزارش در کندوکاو در خرابه‌های باستانی دارا آثاری مانند چتر و انواع کاشی‌های حکاکی و مزین شده به اشکال حیوانات که مربوط به قرن ششم پس از میلاد است، به‌دست آمده است.

همچنین در کنار این آثار، استخوان‌های مربوط به انسان نیز کشف شده است که تخمین زده می‌شود دست‌کم سه هزار سال قدمت تاریخی داشته باشند.

با یافتن این آثار جست‌وجوها برای کشف شهر به‌جا مانده از دوران امپراتوری هخامنشیان و تمدن بابل آغاز شد.

توران آیواز، استاندار ماردین گفت در ادامه کاوش‌ها به مکانی که گفته می‌شود سالن تئاتر سر باز و خانه‌های سنگی قرار دارد، رسیده‌اند. 

همچنین در ادامه انبارهای ارزاق، سلاح و قبرستان‌های سنگی کشف شده‌ و در نهایت به شهر تاریخی با خانه‌های سنگی دست یافته‌اند که هنوز بخشی از آن در زیر خاک قرار دارد.

استاندار ماردین اظهار داشت که برای دست‌یافتن به آثار ۱۰ هزار ساله خرابه‌های باستانی دارا، کلیه امکانات به کار گرفته شده است.

وی گفت شهر دارا در دوران امپراتوری رم به‌عنوان یک شهر نظامی استفاده می‌شده و با توجه به مخزن‌های آب و اشیاء به‌دست آمده می‌توان گفت که جمعیت این شهر حدود صد هزار نفر بوده است.

دو سال پیش نیز آثار باستانی مربوط به تمدن ایران در دوره هخامنشی در شهرستان شمکیر جمهوری آذربایجان در ‪ ۳۶۷‬ کیلومتری غرب باکو توسط گروهی از باستان‌شناسان جمهوری آذربایجان، آلمان و گرجستان کشف شده بود.

این آثار بقایای یک بنای تاریخی با قدمت بیش از ‪ ۲۵۰۰‬ سال دارای یک تالار بزرگ به مساحت ۱۰۰ مترمربع و چند اتاق کوچک‌تر در اطراف آن بود.

دودمان هخامنشیان از سال ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد به مدت ۲۲۰ سال در قلمرو وسیع ایران پیش از اسلام حکومت می‌کرد. 

 

 

  
   

   آخرین یادداشت ها

 

تصاوير ماه

 

 

 

 

 

 

 

All rights Reserved to www.Greenguideds.persianblog.ir